Nebuďte jako tráva v Irsku, aneb jiný úhel pohledu na náročné životní situace

Tráva v Irsku je neskutečně zelená. Taková zářivě, sytě, skoro až upraveně filtrem v mobilu zelená. Barva, jakou jsem nikde jinde neviděla. Čím to je si nejsem úplně jistá. Asi kombinací minerálů v půdě a konstatní vláhy. Prší tady často, někdy třeba denně na pár minut, a k tomu je tu docela málo slunce a tráva tak nemá možnost vyschnout. Lebedí si a zelení se v optimálních podmínkách, až by ji taková česká tráva mohla závidět.

Ale! Nedejbože tady neprší pár dnů anebo ještě hůře, svítí slunce. Hlavně to sluníčko. Den, dva na přímém slunci a zeleň se promění v uschlou slámu. Přijde mi až vtipné, jak rychle tráva v Irsku seschne.

Nevydrží ani malou zátěž, musí se neustále zalévat a opečovávat. Nemá totiž hluboké kořeny, kterými by si mohla vypomoci.

Nikdy nedostala možnost si je vybudovat, protože po většinu roku jsou tady optimální „traví“ podmínky, vlhko a zamračeno.

A tak stačí málo, a je po trávě.

Tuto zajímavost si beru jako hezkou připomínku jak to je i s námi v životě. Každá překážka, každý klacek pod nohama, každá nepřízeň osudu je velká příležitost vybudovat si silné kořeny, posílit ducha a charakter. Je to vždy procházka v růžovém voňavém sadě? Určitě ne. Stojí to ve výsledku za to? Určitě ano.

Teď vás nenabádám k tomu, abyste vyhledáváli v životě více potíží a utrpení. Život máme od toho, abysme ho žili naplno a ne odtrpěli. Pokud ale máte ve své minulosti věci a situace, které byly náročné, vytřískejte z nich maximum.

Nebuďte jako irská tráva, ale jako rostliny, které kvetou a prospívají v betonové škvírce na chodnících.

Můj  úžasný partner Camilo je vystudovaný účetní s titulem z Brazílie. Přestože má diplom, tak jeho studium je v Irsku neplatné a tak začal ve svých 38 letech odznova.

Rozhodl se vystudovat ACCA, kde po složení všech zkoušek získá mezinárodně uznávaný certifikát z účetnictví. ACCA zkoušky jsou poměrně časově náročné a jejich úspěšnost je u některých třeba jen 20%.

Do toho samozřejmě chodí i do práce a když své studium začal, tak náš Samuel měl něco přes jeden rok. Jsme dva cizinci v Irsku a nemáme tady jediného rodinného příslušníka, který by nám Samuelka pohlídal.

Camilo každý den vstává mezi pátou až šestou hodinou ráno. Když byla ještě otevřená posilovna, tak na kole jel na necelou hodinu cvičit, pak se vrátí na rychlou snídani a před sedmou vyráží opět na kole do práce aby před začátkem pracovní doby mohl věnovat malý čas studiu. Po práci pak zůstane v kanceláři a ještě se učí, domů dorazí kolem desáté. O víkendu vyráží do své vylidněné kanceláře studovat a to hned brzy ráno, nejpozději v sedum, aby se mohl kolem třetí nebo čtvrté vrátit a strávit čas i s námi. K tomu si ještě zvládá navařit obědy na celý týden dopředu, pomoct mi s úklidem a vyprat si a vyžehlit.

Není čas na výmluvy, není čas na špatné dny nebo “nic se mi dnes nechce, tak se budu koukat na Netflix”. Není čas být nemocný ani lenivý, a to ani na jeden jediný den.

Je to režim, který vyžaduje neuvěřitelnou dávku disciplíny, sebemotivace a odříkání.

I přesto, jak je to náročné, já vidím v této situaci obrovský potenciál a téměř až požehnání.

Je to možnost, jak ze sebe Camilo může udělat tu nejlepší verzi sebe samého. Má jedinečnou příležitost si vybudovat vnitřní sílu, o kterou se bude opírat do konce života. A hlavně se stal inspirací pro mnoho ostatních. Nejvíce určitě pro mě a jednou i pro svého syna, kterého svým vlastním příkladem naučí, jak krátkodobě zatnout zuby a poté sklízet ovoce.

Ti největší speakeři nebo nejvýznamnější osobnosti mají vždy za sebou nějaký příběh. Překonali nějakou náročnou situaci a díky tomu v sobě našli kvality, které by jinak zůstali schované ve stínu. I vy jste prožili situace, které byly určitě náročné, ale ve výsledku vám dodaly nový rozměr života.  

Já mám za sebou spoustu náročných chvil z dětství a dospívání, které ani zdaleko nebylo idylické. Rozvod rodičů, když jsem byla ještě malá, vyrůstání s cholerickým a agresivním nevlastním tátou, neustálé hádky doma a napětí.

I přesto, že jsem zažila nespočet velmi tmavých chvil, tak jsem se rozhodla vzít si z minulosti to nejlepší.

Co mě moje životní těžkosti naučily?

Pochopení, soucit a empatie se získává životními zkušenostmi

Tak třeba do začátku mi to dalo velký kus empatie. Protože já sama jsem prožila velkou škálu pocitů, přes ty nejhorší až k těm nejlepším, umím se velmi dobře vcítit do ostatních a podívat se na věci z jejich pohledu. Chápu, v jakém mentálním rozpoložení musí někdo být, aby udělal něco, co ublíží ostatním, a místo rozhořčení a odsouzení přichází soucit. Znáte někoho s plno pochopením a empatie? Možná jste to vy sami. Určitě je za tím spoustu životních zkoušek.

Jasně dané hodnoty

Také mám srovnané hodnoty a je mi křišťálově jasné, co je pro mě v životě opravdu důležité. Pohoda v rodině a čas kvalitně strávený s těmi nejbližšími jsou na nejvyšších příčkách.

Tím se dostávám k další “výhodě” těžkých situací. Srovnají vám hodnoty. Pokud prožíváte něco, co je těžké, krásně se vám vykrystalizuje, co je opravdu pro vaši duši důležité. Je to přesný opak toho, co ve vás vyvolává nejvíce negativních emocí. Čím větší odpor, tím vyšší místo zaujímá tato hodnota na vašem žebříčku.

Pokud těžče nesete, že se vám rodiče moc nevěnovali, je jednou z vašich hodnot kvalitní čas strávený s rodinou.

Pokud máte trauma z hádek a konfliktů, pak je vaší stěžejní hodnotou mír a pohoda.

Vezměte si situaci, která se vám opravdu nelíbí, a podívejte se, jak vypadá její přesný opak. Tak jasně poznáte, co je pro vás v životě opravdu důležité. Znát své hodnoty je jeden z velkých kroků k naplněnému a šťastnému životu.

Vděčnost a radost i z malých drobností

Znáte ve svém okolí někoho, kdo tak nějak měl celý život vše naservírováno pod nos, a přesto není v životě spokojený ani šťastný? Pocit štěstí nemá nic moc společného s tím, co se děje zvnějšku jako s tím, jak to má ten daný člověk vevnitř, ve své mysli.

Prožití náročných momentů nám paradoxně přináší pocit vděčnosti a s tím i skutečné radosti.

Ti, kdo někdy neměli co k jídlu, si skutečně umí vážit plného talíře a radovat se i z jednoduchého jídla.

Ti, kdo někdy neměli kde složit hlavu, umí naplno ocenit pro mnohé ty nejzákladnější věci jako postel nebo teplá sprcha.

To jsou dva spíše extrémy, ale každý z nás má nějakou takovou zkušenost. Třeba když jste se uzdravili z nějaké větší nemoci a byly jste šťastní za “prkotiny” jako že máte zase energii vyjít do schodů.

Na závěr bych se ráda ještě podělila o jeden tip, jak využít nesnáze v denním životě. Tím tipem je změnit svůj přístup.

V jedné z mých oblíbených knih, Cesta pokojného bojovníka, se píše:

“Pokojný bojovník bolest nevyhledává, ale pokud přijde, tak ji využije.”

Dan Millman

Nejen fyzická bolest ale i každá menší nesnáze se dá využít k něčemu prospěšnému.

Třeba v dny, kdy už jsme spotřebovali většinu potravin z posledního nákupu a ještě jsme neudělali nový, jsou moje nejkreativnější chvíle v kuchyni. Pracuji jen s tím, co mi zbylo a vytvořím jídla, která by mě normálně nikdy nenapadly.

Pokud jsem v obchodě nebo v kavárně a to, co právě hledám došlo, tak to vezmu jako příležitost vyzkoušet něco, co bych si normálně nekoupila nebo neobjednala. Rozšířím si obzory a někdy dokoce najdu něco, co mi chutná ještě více.

Hledejte vždy výhody a najdete je. Soustřeďte se na to, co jste získali a ne na to, co jste ztratili, a budete se cítít naplnění.

Diamant je kus uhlí, který zládl stres velmi dobře.

Henry Kissinger

Pokud jste se v životě dostali do temného údolí a dokázali jste z něj i vyjít, pak na sebe buďte právem pyšní. Lidé jako vy jsou ti, co umí rozdávat dobro mezi námi, vytvářet harmonii a inspirovat ostatní.

S láskou,

Eva S.

Eva Sušilová
Inspiruji ostatní jak zářit zevnitř i navenek.

Jsem máma, partnerka, s hlavou věčně v oblacích, nadšenkyně do rostlinné stravy a obdivovatelka všeho živého. Baví mě vše netradiční, alternativní ,ráda bořím mýty a testuji hranice.

V mém e-booku Zářivý život sdílím mé top tipy a návody k meditaci, vizualizaci, k životu ve vnitřním míru a vděčnosti, základy rostlinné stravy, jak jsem nabrala a zhubla 25kg, mé zkušenosti s půsty a očistami a mnoho, mnoho dalšího. Sepsala jsem vše co vím o své vášni pro zdraví, přírodu a harmonii v těle i na duši.

Bydlím v Dublinu, kde s mým brazilským partnerem vychováváme našeho česko-brazilsko-irského syna.