Knižní klub: Pět jazyků lásky

Gary Chapman

Pět jazyků lásky je kniha, která byla poprvé vydaná už v roce 1992 a jak o ní sám autor Gary Chapman říká, každým rokem se jí prodá více než rok předešlý. Zcela zaslouženě, protože je to opravdu kniha jako žádná jiná. Nijak zdlouhavá, plná AHA momentů a s potenciálem měnit životy.

I když to může vypadat, že Pět jazyků lásky je jen o partnerských vztazích, není tomu úplně tak. Zajímavým zjištěním pro mě bylo, že se všechny poznatky a informace dají velmi dobře uplatnit na veškeré vztahy kolem nás, ať už je to rodina, kamarádi nebo vlastně každý člověk, kterého potkáte.

Celá teorie je v podstatě založená na tom, že každý z nás má jeden či dva primární jazyky lásky, a pokud ten jazyk u druhého znáte a budete jím komunikovat, tak je to jakoby byste dolévali jejich tank lásky. A protože lidé, kteří se cíti milováni se chovají docela jinak než ti, co mají svůj tank prázdný, tak tím pozitivně měníte dynamiku vztahů ve svém životě a vytváříte vlastně lepší svět pro sebe i pro ostatní.

Gary při psaní knihy vychází ze svých vlastních zkušeností manželského poradce a v knize je plno nabušených příběhů z jeho praxe. A skutečné příběhy já osobně mám nejraději a často si z nich vezmu více, než ze čtení mnohostránkové teoretizování. Kniha, kde se prolínají historky ze života a teorie má pro mě největší přínos a tohle se autorovi opravdu povedlo.

Věděli jste, že lidé, kteří se rozvedou jednou mají pak mnohem větší šanci, že se rozvedou i podruhé? A s každým dalším rozvodem se statisticky zvyšuje pravděpodobnost, že ani to třetí, čtvrté atd. manželství nevydrží?

Vztahový poradce nejsem, ale pokud jsem v životě něco pochopila, tak je to to, že přítele nebo manžela můžu vyměnit, nicméně sebe si beru stále s sebou.

Pokud rádi polemizujete jako já, tak vás možná zaujme myšlenka, kterou jsem přečetla v jiné knize o vztazích s názvem Buddha a láska od Lamy Oleho Nydahla.

Ole v této knize o lásce z buddhistického pohledu hned ze začátku píše zjednodušeně to, že pokud to jde, člověk by měl ve svém vztahu vytrvat a pracovat na něm namísto rozcházení nebo rozvádění se. Jen dodám, že pod tím „pokud to jde“ si já představuji vztah, kde není násilí fyzické ani slovní, alkohol, drogy nebo podobné dysfunkční prvky. Setrvávání v takovém vztahu cenu nemá a nikdy mít nebude.

A teď zpět k rozboru knihy. 😊 Zajímavým zamyšlením hned ze začátku je Garyho teoretizování o tom, proč je na světě tak vysoká rozvodovost a také proč to jde s mnoha vztahy z kopce zhruba po dvou letech. (Nápověda: Asi dva roky trvá, než opadne prvotní zamilovanost a spadnou nám růžové brýle).

„Některé páry věří, že konec zamilovaného období znamená pouze dvě věci: Smířit se s životem v mizérii se svým protějškěm anebo vyskočit z rozjetého vlaku a začít odznova.“

Gary Chapman

Co když ale vše, co jsem se naučili o vztazích, je úplně špatně?

Pokud chcete mít šťastný vztah, tak je asi všem jasné, že na něm musíte pracovat. Představte si ale, že do něj opravdu vkládáte velké úsilí, čas, peníze i energii, a vaše polovička je stejně pořád nespokojená a nabručená. Naprosto demotivující, že?

Třeba manželovi vaříte, žehlíte mu košile, zašíváte knoflíky, chystáte večeře do mražáku když jedete na týden s dětmi k mamince a on.. Ani nepoděkuje, místo vaší pracně vymyšlené a s láskou udělané večeře v mrazáku si vrazí párek do mikrovlnky, a nemytému nádobí v kuchyni už pomalu rostou chlupy.

 A z jeho strany to možná vypadá tak, že vám každé ráno říká, jak vám to sluší, píše sáhodlouhé smsky z práce dvakrát denně jak vás má rád a jak na vás myslí, a vy si říkáte, že to je sice hezké, ale co kdyby radši vynesl koš, když přijde z práce a pomohl v sobotu aspoň vysát..A tak mu na ty vzkazy ani neodpovíte, protože k čemu vám jsou hezké řeči když skutek utek.

Poznáváte v tomto příběhu někoho v okolí, nebo snad i sami sebe? To jsou jen dva lidi, kteří se mají upřímně rádi, ale nemluví vzájemným jazykem lásky.

Pět jazyků lásky podle Garyho Chapmana:

  1. Slova ujištění
  2. Služby a skutky
  3. Přijímání darů
  4. Pozornost (neboli kvalitně strávený čas)
  5. Fyzický kontakt

V příkladu výše o manželském páru je ženiným jazykem lásky „služby a skutky“ a mužovým jazykem „slova ujištění“.

Většinou mluvíme vlastním jazykem k druhým. Pokud je vás jazyk „služby a skutky“, pak budete ostatním vyjadřovat lásku tak, že se o ně budete starat, vařit jim, pomáhat všelijak atd. I kdybyste ale stála v kuchyni od rána do večera jako projev lásky, tak se to ale stejně mine účelem pokud vás manžel nesdílí vás jazyk. Když jsou to třeba „slova ujištění“, tak místo leštění dlaždiček v koupelně si budete muset sednout a napsat mu třeba dopis, ve kterém mu napíšete, jak moc pro vás znamená.

Stejné pravidlo platí i pro ostatní lidi ve vašem životě. Pokud znáte jejich jazyk, víte, kam účinně směřovat svou energii a úsilí.

Pro mě byl obrovský AHA moment, když mi došlo, proč jsem se celý život cítila, že své vlastní rodiče nijak nezajímám a vlastně jsem ani nevěděla, jestli mě mají rádi nebo jsem jim docela fuk.

Mým primárním jazykem je kvalitně strávený čas a pozornost, a té se v naší domácnosti naprosto nedostávalo. Každý rodič prostě mluvil naprosto jiným jazykem a nějaký společně strávený čas s plnou pozorností bylo opravdu to poslední na seznamu priorit. S tím, co teď vím, se ale můžu ohlédnout zpátky a uvidět, že třeba jen vyjadřovali lásku úplně jiným způsobem. I to je svým způsobem léčivý proces.

Na konec zde ještě přidám odkaz na jeden podrobnější článek na jiném blogu, pokud vás Pět jazyků lásky zaujalo.

Knihu vřele doporučuji přečíst i pokud jste právě singl, protože vám pomůže více poznat sami sebe a vaše potřeby. Pokud znáte sami sebe a víte jasně, co od vztahu chcete a potřebujete, máte napůl vyhráno.

Eva Sušilová
Inspiruji ostatní jak zářit zevnitř i navenek.

Jsem máma, partnerka, s hlavou věčně v oblacích, nadšenkyně do rostlinné stravy a obdivovatelka všeho živého. Baví mě vše netradiční, alternativní ,ráda bořím mýty a testuji hranice.

V mém e-booku Zářivý život sdílím mé top tipy a návody k meditaci, vizualizaci, k životu ve vnitřním míru a vděčnosti, základy rostlinné stravy, jak jsem nabrala a zhubla 25kg, mé zkušenosti s půsty a očistami a mnoho, mnoho dalšího. Sepsala jsem vše co vím o své vášni pro zdraví, přírodu a harmonii v těle i na duši.

Bydlím v Dublinu, kde s mým brazilským partnerem vychováváme našeho česko-brazilsko-irského syna.