Knižní klub: Hravě o živé stravě

Hravě o živé stravě, Eva Hájková, vydáno v r. 2015

Protože můj blog je z velké části o rostlinné stravě, musím do mého knižního klubu zahrnout knížku, kterou by si dle mého měl přečíst každý, kdo má doma malé děti. Kniha je primárně o živé neboli vitariánské stravě pro děti, nicméně bude k užitku úplně každému, i veganům, vegetariánům nebo všetariánům, malým i dospělým.

K mému velkému nadšení kniha vyšla, když jsem byla těhotná se Samuelkem a pořídila jsem si ji hned na jedné ze svých návštěv Česka. Velmi mi pomohla utužit si důvěru v to, jak se stravuji a dodat sebevědomí v tom, jak to nejlépe předat dál svým dětem. Neposledně také získat nějaké hodnotné informace o alternativní stravě, zvláště pro miminka a děti, je docela detektivní práce. Je jedna věc změnit styl stravování jako dospělý člověk, ale implementovat tyto změny do jídelníčku dětí už je věc druhá. Hravě o živé stravě je v tomto docela unikátem a proto bych tuto knihu doporučila každému, kdo se zajímá o zdravou stravu. Upřímně se bude také hodit i jako uklidňovací prostředek pro starostlivé rodinné příslušníky a okolí, protože lidé mají tendence mít větší důvěru v informace z knih než těm třeba na internetu.

Můj Samuel vitarián není, ale první rok a půl svého života byl. Teď ve věku čtyř let se stravuje převážně na rostlinné, veganské stravě. Je výjimečně zdravé a akční dítě, ZBOŽŇUJE ovoce a dokáže rozeznat a pojmenovat naprostou většinu ovozelu v bežném obchodě, to hlavně proto, že už ji téměř všechnu někdy zkusil. To zde vůbec nechci psát proto, abych se chlubila, ale jen jako příklad ze života, že děti mohou mít ovoce a zeleninu rády a mohou vyrůstat jinak než na knedlících a omáčkách s masem.

V knize Hravě o živé stravě najdete na co si dávat u vitariánské (i rostlinné) stravě pozor a jak vytvořit jídelníček tak, aby fungoval. Dočtete se jak získat správné množství živin jako vitamín D, vitamín B12, vápník, železo atd. Kniha obsahuje příklady jídelníčků i tipy pro transformaci z klasické stravy na tu zdravější, vše je také rozděleno dle věku miminek a dětí, což mi přijde extra hodnotné. Já jsem ocenila také sekci co suplementovat a co vlastně ani ne. Kniha je plná zajmavostí a odkazuje na mnohé vědecké studie. Zhruba větší polovinu knihy tvoří recepty na rostlinná mléka, smoothie, svačiny, snídaně, obědy, večeře a dezerty.

Četli jste Hravě o živé stravě od Evy Hájkové? Jak se vám kniha líbila a máte nějaké další doporučení na zajímavé knihy o rostlinné stravě? Můžete mi zanechat komentář pod fotkou na mém FB Zářivé já nebo na Instagramu.  😊

Mějte krásny zářivý den,

Eva.

Eva Sušilová
Inspiruji ostatní jak zářit zevnitř i navenek.

Jsem máma, partnerka, s hlavou věčně v oblacích, nadšenkyně do rostlinné stravy a obdivovatelka všeho živého. Baví mě vše netradiční, alternativní ,ráda bořím mýty a testuji hranice.

V mém e-booku Zářivý život sdílím mé top tipy a návody k meditaci, vizualizaci, k životu ve vnitřním míru a vděčnosti, základy rostlinné stravy, jak jsem nabrala a zhubla 25kg, mé zkušenosti s půsty a očistami a mnoho, mnoho dalšího. Sepsala jsem vše co vím o své vášni pro zdraví, přírodu a harmonii v těle i na duši.

Bydlím v Dublinu, kde s mým brazilským partnerem vychováváme našeho česko-brazilsko-irského syna.