Jak na zdravé vlasy s olejovou kúrou

Dnes s vámi posdílím jeden tip, který mi nejvíce pomáhá v péči o vlasy.

Uděláte si jej jednoduše doma, nebude vás moc stát a dost možná vám změní kvalitu vlasů. Je to kúra hodna luxusních salónů. V angličtině se nazývá hot oil treatment, což by se volně dalo přeložit jako horká olejová kúra.

Já tuto techniku praktikuji už několik let, nejraději jednou týdně. Pokud někdy vynechám na delší dobu, tak to poznám v podobě přesušených konečků, svědivé hlavy a kupodivu více se mastivých vlasů.

Ano, pokud máte spíše mastné vlasy, a připadá vám jako šílenost si hlavu ještě více mastit oleji, pak z mé zkušenosti je to právě naopak. Vlasy se mastí často jako reakce na přehnané vysušování, za což můžeme poděkovat klasickým šampónům. Pokud ale budete vlásky a kůži pravidelně promašťovat, vaše buňky nebudou mít potřebu produkovat tolik mazu.

Já osobně jsem člověk, co nemá rád desítky flaštiček a lahviček v koupelně. Preferuji minimum přípravků a tak nějak nemám v lásce kondicionéry. Hlavně ne od té doby, co bydlím v Dublinu. Koupelny jsou tady studené a už jen z představy, že několik minut čekám ve sprše s mokrou hlavou, se mi spustí rýma. 😀

A tak jsem objevila olejovou kúru na vlasy.

Jak to funguje?

Je to jako kondicionér před umytím vlasů. Olej ve vlasech asi zní trochu děsivě, ale věřte mi, vymyje se dobře.

Narozdíl od tradičního kondicionéru, olejová kúra se nanáší na vlasovou pokožku, kde vyživuje vlasy v cibulce, neboli ty, které vám teprve porostou a také samotnou pokožku, která jinak může trpět z agresivních šampónů.

Po kúře jsou mé vlasy vždy lesklé a sametově hebké, lépe se češou a konečky jsou (přinejmenším opticky) zacelené.

Jak na to?

Můžete použít jakýkoliv olej, co máte doma. Klidně i olivový, nicméně dle typu vlasů jsou některé vhodnější. Pokud máte čas a chuť, můžete si vlasový olejíček vymazlit esenciálními oleji nebo vyluhovat bylinkami.

Jaké oleje můžete použít?

Sezamový – Tradičně používaný v ajurvédě. Díky vitamínu E je výborný pro zdraví vlasové pokožky. Je dobrá volba pokud vás trápí nadměrně suchá kůže nebo lupy. Není nijak drahý a já ho používám jako základní olej do kterého pak míchám další přísady.

Jojobový – Technicky není olej ale vosk, jeho struktura je velmi blízká konstituci naší vlastní pleti. Vysoce výživný ale přitom ne tak mastný jako olej, rozhodně dobrá volba pro mastné vlasy.

Ricinový olej – V poslední době získal ricinový olej na popularitě, zrychluje růst vlasů (a obočí a řas). Jako olej samotný je ale poměrně hustý a tak bych doporučila ho smíchat s jiným olejem.

Avokadový olej –  Získává se z dužiny a ne ze semínek, plný živin a výborná volba pro sušší vlasy.

Kokosový olej – další dobrá volba zvláště pro problémovou pokožku. Je protiplísňový a antibakteriální. Zklidňuje a snese ho i citlivá kůže. Byť se o něm zde zmiňuji, upřímně se přiznám, že jsem ho jako jediný nikdy nepoužila.

Arganový olej – nejdražší volba, výborný pro suchou kůži a suché, roztřepené konečky, zvláště pro kudrnaté vlásky. Ekonomicky je nejlepší ho míchat s jiným olejem nebo ho dávát jen na konečky.

Čím si svůj ručně dělaný kondicionér můžete obohatit?

Svůj kondicionér si můžete vylepšit některými esenciálními oleji (ES). Jaké můžete zkusit?

Levandulový ES– jeden z mála es. olejů , který je bezpečný dávat na kůži. Je antibakteriální a zklidňující, takže dobrá volba pro svědivou nebo problémovou kůži.

ES z máty peprné – máta nanesená na kůži má chladící a „mravenčí“ efekt, zlepšuje oběh krve a živin v daném místě.

Rozmarýnový ES – když se řekne péče o vlasy a esenciální olej, tak si hned vybavím rozmarýnový. Je to asi nejtradičněji používaný, zlepšuje růst a kvalitu vlasů.

ES z citrónové trávy – Zajímavá studie ukázala, že přípravky s tímto olejem jsou velmi účinné pokud máte lupy. Ti, kteří se účastnili této studie, používali vlasové tonikum s citrónovou trávou (s 10% obsahem tohoto oleje) dvakrát denně a po dvou týdnech 74% zúčastněných vidělo velký úbytek lupů.

Dvakrát denně si asi kondicionér do vlasů nikdo dávat nebude, můžete si ale nakapat olej do šampónu nebo si vyrobit své vlastné tonikum (o tom článek zase příště).

Poznámka k olejům – u es. olejů vždy pamatujte, že méně je více. Kromě levandulového a tea tree oleje se rozhodně žádný nedoporučuje dávat přímo na kůži, vždy musí být naředěné v běžném oleji. Pokud máte opravdu citlivou kůži, tak začněte s levandulovým nebo žádným, a svůj kondicionér si nejprve vyzkoušejte na malém místě na kůži.

Základní recept na vlasový kondicionér

60ml sezamového oleje

20ml jojobového oleje

20ml ricinového oleje

10 kapek levandulového oleje

8 kapek rozmarýnového oleje

6 kapek oleje z máty peprné

Jak jsem zmínila výše, můžete použít jen jeden typ oleje, jaký třeba máte teď doma a esenciální oleje můžete vynechat. Já to tak také někdy dělám a kúra funguje i jen takhle jednoduše.

Olej je nejlepší skladovat v lahvičce s pumpičkou nebo kapátkem. To proto abyste se lépe dostali skrze vlasy k pokožce.

Před nanesením na vlasy svůj kondicionér  položte do horké vody na několik minut. Teplý olej se lépe vstřebá do vlasů a kůže.

Zahřátý olej nanášejte nejprve na pokožku a důkladně vmasírujte. Samotná masáž stimuluje růst vlasů a oběh krve a živin, takže dvě mouchy jednou ranou. Pak naneste olej i na zbytek vlasů. Zmíním méně je více, zvláště co se olejů týče. Není potřeba abyste si vlasy v oleji nakládali jako papričky.

Pak se doporučuje hlavu zabalit do koupací čepice, zalít větší ručník co nejteplejší vodou a zamotat si hlavu do ručníku..Já tohle nedělám, protože jsem lenoch nahřívat ručník, to za prvé, a za druhé mám dítě, za kterým se lépe běhá bez těžkého závaží na hlavě. Zamotám vlasy do drdolu a hotovo.

Olej nechám působit co nejdéle, někdy přes noc, někdy aspoň na pár hodin.

Vlásky umyjte tou nejteplejší vodou, jakou snesete a šampón naneste dvakrát. Olej se lépe vymyje, když šampón nanesete než si namočíte hlavu.

Tip ze života – pokud jste nováčci v nanášení oleje na vlasy, nechte si tuto kúru na den, kdy nebudete muset třeba do práce. Odpadne vám případný stres, kdybyste náhodou zjistili, že jste si olej nevymyli pořádně. Praxí se rychle naučíte, jak vlasy vymýt důkladně a která část hlavy potřebuje extra pozornost.

Olej v nádobce můžete skladovat na tmavém a místě do 6 měsíců.

Eva

Eva Sušilová
Inspiruji ostatní jak zářit zevnitř i navenek.

Jsem máma, partnerka, s hlavou věčně v oblacích, nadšenkyně do rostlinné stravy a obdivovatelka všeho živého. Baví mě vše netradiční, alternativní ,ráda bořím mýty a testuji hranice.

V mém e-booku Zářivý život sdílím mé top tipy a návody k meditaci, vizualizaci, k životu ve vnitřním míru a vděčnosti, základy rostlinné stravy, jak jsem nabrala a zhubla 25kg, mé zkušenosti s půsty a očistami a mnoho, mnoho dalšího. Sepsala jsem vše co vím o své vášni pro zdraví, přírodu a harmonii v těle i na duši.

Bydlím v Dublinu, kde s mým brazilským partnerem vychováváme našeho česko-brazilsko-irského syna.